четвер, 26 жовтня 2023 р.

Майстерність маскування


Майстерність маскування - це здатність тварин виробляти захисне забарвлення або набувати захисної форми, яка надає їм максимальної подібності з місцем існування.
Хамелеон здатний змінити своє забарвлення відповідно до навколишнього середовища. У шарах його шкіри знаходяться пігментні клітини, які містять барвники. З їх допомогою хамелеон може змінювати забарвлення шкіри. Ця незвичайна тварина міняє колір залежно від забарвлення навколишнього середовища, температури або при роздратуванні. Хамелеон може змінити свій колір протягом 15 хвилин. Стан його пігментних клітин регулюється нервовою системою.
Інші тварини, наприклад, восьминоги і кальмари, здатні змінити забарвлення тіла протягом декількох секунд, оскільки їхні пігментні клітини також регулюються нервовою системою. Камбала і палтус імітують забарвлення морського дна і до того ж вони частково зариваються в пісок, щоб посилити ефект маскування. Якщо таку рибу покласти, наприклад, на шахівницю, то її тіло покриється... чорно-білими квадратиками.
Інші риби, жаби, раки і краби не володіють здатністю змінювати колір свого тіла, проте, пристосовуючись до оточення, вони можуть ставати дещо світлішими або темнішими.
Деякі птахи і ссавці, такі як куріпка, звичайний песець, заєць-біляк та інші, пристосовуючись до зрвнішних умов, міняють свій літній наряд на зимовий, який буває білим, як сніг, або сірим, як голі дерева
Ссавці також користуються захисним забарвленням. Завдяки смужкам на тілі зебри і плямам на шкурі жирафа мисливець бачить не тварину, а радше безформну масу, що зливається з оточенням, тому йому важко виділити зі стада окрему тварину як потенційний трофей. Левові його пісочна масть допомагає злитися з оточенням, завдяки чому він може близько підкрастися до здобичі.
Смугаста шкура тигра непомітна в контрастному освітленні джунглів. Шерсть лінивців у вологу пору року набуває зеленуватого відтінку.

Класифікація тварин

Класифікація тварин дасть поняття які види тварин у природі існують.

Тварини – це найбільш численне царство з усіх існуючих, яке налічує більше 2 млн. видів. Їх різноманітність вражає формами і розмірами. Наприклад, синій кит має масу 150 тис. тонн, а ось амеба, навпаки, є мікроскопічним організмом.
Але, незважаючи на відмінність у розмірі або зовнішньому вигляді абсолютно всі тварини мають однакову будову клітин, однакову здатність до розвитку, харчування, зростання, дихання і розмноження.
Практично у всіх тварин є такі системи органів, як: опорно-рухова, дихальна, нервова, видільна і травна.
Також, вони діляться на види, типи, групи і класи. 


Визначають такі класи тварин:
  1. Клас Безхребетні (30 тис. видів): Перші представники безхребетних тварин на нашій планеті з’явилися більше мільярда років тому. Вони відрізняються від інших відсутністю хребця і внутрішнього скелета. Безхребетні характеризуються досить простою анатомією тіла і поведінкою. До класу цих тварин відносять комах, черв’яків, членистоногих, губок, молюсків, восьминогів і так далі.
  2. Клас Риб (20 тис. видів): Риби еволюціонували від безхребетних тварин приблизно 500 млн. років тому. Вони вважаються домінуючим класом в океані і морях, озерах і річках. Вони здійснюють дихання за допомогою зябер, і на тілі мають особливу відзнаку – бічну лінію, яка вловлює течію води і різного роду вібрації.
  3. Клас Земноводні (2400 видів): Амфібії або земноводні з’явилися на Землі близько 400 млн. років тому. Вони все життя проводять біля водойм, так як земноводним необхідна вода для розмноження і підтримки рівня вологості шкіри від пересихання. Сьогодні вони вважаються самим зникаючим видом тварин на планеті.
  4. Клас Плазуни (6 тис. видів): Клас рептилій включає в себе таких тварин: черепах, крокодилів, ящірок, змій і алігаторів. Особливість плазунів – це холоднокровний метаболізм, тобто температура тіла, а також активність тварин повністю залежить від навколишнього середовища.
  5. Клас Птахи (8600 видів): Птахи з’явилися в період мезозойської ери. Сьогодні вони є найбільш поширеною літаючою групою тварин, нараховуючи більше 10000 видів. Клас птахів відрізняється оперенням, здатністю «співати» і теплокровним метаболізмом. До того ж вони можуть адаптуватися до будь-якого діапазону місць існування – будь-то спекотна рівнина або холодне узбережжя.
  6. Клас Ссавці (до 4 200 видів): На сьогодні вченим відомо близько 5000 видів ссавців тварин, в число яких входить і людина.
Ссавців можна характеризувати наступними відмінностями:
  • шерстяний (власний) покрив,
  • молочні залози для вигодовування потомства,
  • теплокровний метаболізм.



Загальна характеристика царства Тварини

Тварини - це різноманітний і великий клас живих організмів, що складають значну частину біорізноманіття нашої планети. Вони поширені в різних середовищах, включаючи водні, наземні і повітряні. Тварини розміром можуть варіювати від мікроскопічних одноклітинних організмів до гігантських морських ссавців і птахів. Вони мають різні способи життя, харчування, репродукції і способи захисту. Тварини також проявляють різні рівні інтелекту та соціальної організації. Тварини важливі для екосистем, оскільки вони виконують різні функції, включаючи поширення насіння рослин, руйнування органічних матеріалів і контроль популяцій інших організмів. Також багато тварин мають велике значення для людини як джерело їжі, матеріалів і сировини для медицини.

Тварини рознообразні за формою та функціями органів і систем, що дозволяє їм адаптуватися до найрізноманітніших умов існування. Їхні органи чуття, такі як зір, слух, нюх і дотик, допомагають їм виживати і спілкуватися в середовищі.
Тварини можуть бути холоднокровними (температура їхнього тіла залежить від оточуючого середовища) або теплокровними (температура тіла стабільна і незалежна від зовнішніх умов). Це впливає на їхні можливості для активного життя і розподіл на різні кліматичні зони.